PROWADZIĆ BUSINESS W POLSCE - FARE IMPRESA IN POLONIA


PROWADZIĆ BIZNES W POLSCE - FARE  IMPRESA IN POLONIA
Podstawowe informacje.

Aktualizacja: 10.01.2018

W tym artykule znajdziesz podstawowe informacje o tym jak otworzyć działalność gospodarczą w Polsce, opracowane na podstawie bieżących przepisów oraz informacji opublikowanych w serwisie biznes .
Jeżeli podjąłeś decyzję o rozpoczęciu działalności gospodarczej, zapraszam Cię do zapoznania się z krokami jakie musisz wykonać, by zostać przedsiębiorcą w Polsce. 



Polska wprowadza szereg rozwiązań aby ułatwić i zachęcić zagranicznym inwestorom prowadzenie biznesu w naszym kraju. Jednym z nich są specjalne strefy ekonomiczne (tu znajdziesz mapę SSE). Inwestorzy zagraniczni mogą także skorzystać ze wsparcia międzynarodowych Izb handlowych czy rządowych biur wspierających programy inwestycyjne oraz wymianę międzynarodową.

Przed rejestracją firmy warto jest dowiedzieć się, czy na Twoją działalność możesz otrzymać dofinansowanie, zwłaszcza w fazie otwierania firmy. Koniecznym krokiem jest także sprawdzenie, czy dla wybranej przez Ciebie działalności nie będą konieczne dodatkowe pozwolenia czy wymogi prawne (np.licencje, koncesje itp).
Hasło "firma w jeden dzień", o którym tak często się mówi, jest bardzo nośne. Jest ono jednak dalekie od tego, ile realni czasu należy poświęcić, aby zaplanować i uruchomić działalność gospodarczą. 

KROK 1 BUSINESS PLAN.
"Przedsiębiorstwa, które planują pracują lepiej niż te, które tego nie robią".
Świetny pomysł na business musi być bardzo dobrze zaplanowany i skonfrontowany z rzeczywistością. W myśl zasady: "najlepsza improwizacja to doskonale przygotowana improwizacja".  Przemyśl dokładnie i zaplanuj swój pomysł na firmę "ubierając" go w liczby i przewidując jak Twoje przedsięwzięcie może rozwinąć się w czasie, jakie koszty będziesz musiał ponieść i na jakie przychody będziesz mógł liczyć. 
Biznes plan nie jest tylko nielubianym załącznikiem przygotowywanym przy okazji ubiegania się o kredyt w banku. To jest plan działania dla przedsiębiorcy i przewodnik, jaki należy wziąć ze sobą w drogę zwaną "własną firmą".
Co powinien zawierać dobry business plan, dowiesz się np. tutaj: business plan  
Jeżeli chcesz powierzyć przygotowanie biznes planu fachowcom, przyjrzyj się dostępnym usługom. 

KROK 2 WYBÓR FORMY PRAWNEJ. WPIS DO CEIDG CZY KRS?

Kolejną decyzją jaką musisz podjąć to wybór formy prawnej Twojej działalności. Czy będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka cywilna (wpis do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), czy może spółka zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym.



Jeżeli jesteś na etapie podjęcia tej decyzji, zachęcam do zapoznania się z aktualnymi formami działalności gospodarczej w Polsce

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA CUDZOZIEMCÓW I OBYWATELI UE.

Obywatel innego kraju UE może zarejestrować w Polsce działalność na takich samych zasadach jak obywatele naszego kraju.
Jeżeli jesteś obywatelem UE i masz już zarejestrowaną działalność w swoim kraju, w Polsce możesz świadczyć usługi przez oddział swojego przedsiębiorstwa lub na zasadzie czasowego transgranicznego świadczenia usług.
Tak samo postąpisz także wtedy, jeżeli jesteś obywatelem Polski i masz zarejestrowaną działalność w innym kraju UE.
Cudzoziemcy spoza UE, w zależności od kraju pochodzenia, mogą napotkać  pewne ograniczenia w możliwości rejestracji działalności gospodarczej w Polsce. Zasada, która pozostaje niezmienna jest następująca:
tak, jak w przypadku obywateli UE, jeżeli jesteś obcokrajowcem spoza Unii Europejskiej i masz zarejestrowaną działalność w kraju ojczystym, w Polsce możesz działać przez oddział swojego przedsiębiorstwa.

KROK 3. WYBÓR FORMY OPODATKOWANIA


Wpisując się do CEIDG (czyli wybierając działalność gospodarczą osób fizycznych lub spółek cywilnych) będziesz podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Wybór formy opodatkowania, z których każda ma swoje wady i zalety, jest bardzo istotną decyzją i należy wybrać rozsądnie i po dokładnej analizie. Wybór formy opodatkowania Twojej firmy będzie wpływał na wysokość płaconych podatków, zaś zmiana formy opodatkowania nie jest "natychmiastowa". Więcej na ten temat napiszę w odrębnym artykule.
Jeżeli zdecydujesz się na rejestrację spółki w KRS (np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), spółka (lub jej wspólnicy) staną się płatnikami podatku CIT (od angielskiego terminu Corporate Income Tax).
Aktualne stawki podatku w Polsce:
CIT 19% stawka podstawowa
CIT 15% dla tzw.małych podatników
Więcej o tym, komu przysługuje obniżona 15% stawka podatku CIT tutaj

KROK 4. WYBÓR NAZWY DZIAŁALNOŚCI
JAK WYBRAĆ NAZWĘ DZIAŁALNOŚCI REJESTROWANEJ W CEIDG.
Każda działalność gospodarcza musi mieć swoją nazwę (czyli firmę). Osoba fizyczna może być zarejestrowana w CEIDG tylko raz, czyli figurować tylko pod jednym wpisem. Nazwa przedsiębiorcy musi zawierać co najmniej jego imię i nazwisko np. Jan Nowak. Oprócz imienia i nazwiska, które są informacją obowiązkową, możemy dodać informacje uzupełniające, np. o profilu działalności i/lub dowolną nazwę fantazyjną (np. Jan Nowak Automechanika, lub Jan Nowak "Cztery kółka").    
Nazwa musi jak najtrafniej opisywać przedsiębiorcę. Niestety nie ma możliwości, aby jeden przedsiębiorca wpisał się do CEIDG kilkakrotnie pod innymi nazwami, nawet jeżeli ta sama osoba prowadzi działalność w bardzo różnych i odległych od siebie dziedzinach. 

Wypełniając wniosek CEIDG możemy podać także nazwę skróconą działalności, która nie zawiera imienia i nazwiska. Nazwą skróconą może być sama nazwa fantazyjna, czyli np. nasze "Cztery kółka".
Należy jednak pamiętać, że w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej przepisy wymagają umieszczenia imienia i nazwiska na fakturach i rachunkach. Przy wystawianiu faktur i rachunków, nie możemy się zatem posłużyć nazwą skróconą.  

Wybierając nazwę dla spółki cywilnej, musimy wiedzieć, że jej nazwa musi się składać co najmniej z nazwisk wszystkich wspólników.

JAK WYBRAĆ NAZWĘ SPÓŁKI REJESTROWANEJ W KRS.
Zasady wyboru nazwy zależą od rodzaju spółki.
Istnieje wspólna zasada obowiązująca dla wszystkich rodzajów spółek. Jest to obowiązek podania formy prawnej na końcu nazwy (np. Sp. z o.o., spółka jawna, S.A.)
Jeżeli uruchamiamy działalność w formie spółki jawnej, w nazwie musimy podać nazwisko co najmniej jednego ze wspólników. 
Np. Nowak s.j., Kowalski i Nowak sp.j. lub Automechanika Jan Nowak sp.j. 

Nadając nazwę spółce partnerskiej, musimy w niej umieścić nazwisko co najmniej jednego wspólnika i jeżeli nie wymieniamy w nazwie nazwisk wszystkich wspólników, do nazwy mamy obowiązek dodać dopisek "i partner" lub "i partnerzy". 
W przypadku spółki komandytowej i komandytowo-akcyjnej w nazwie spółki musi znaleźć się nazwisko komplementariusza, czyli wspólnika (osoby fizycznej lub innej spółki), który odpowiada w sposób nieograniczony za zobowiązania spółki (tzn całym swoim majątkiem). Jeżeli komplementariuszem jest spółka, w nazwie należy podać jej pełna nazwę, wraz z formą prawną.
np. Nowak Automechanika sp.k. (spółka komandytowa z komplementariuszem w osobie pana Nowaka). Jeżeli komplementariuszem jest spółka z o.o., nazwa spółki komandytowej może wyglądać np. tak: Automechanika i "Auto części" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (komplementariuszem jest spółka Auto części Sp. z o.o.).  

Przy zakładaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej, możemy posłużyć się dowolną nazwą. Nie mamy obowiązku umieszczania w nazwie ani nazwisk (lub nazw) udziałowców ani akcjonariuszy. 

JAK SPRAWDZIĆ CZY NAZWA FIRMY JEST DOSTĘPNA?

Aby uniknąć wybrania dla naszej działalności nazwy np. zastrzeżonej lub używanej przez inny podmiot, możemy skorzystać z dostępnych wyszukiwarek polskich i o zasięgu europejskim:
http://www.uprp.pl/znakitowarowe/Lead03,657,2531,1,index,pl,text/
albo wyszukiwarek UE:

KROK 5. OKREŚLIĆ PRZEDMIOT DZIAŁALNOŚCI FIRMY - PKD 

Rejestrując działalność gospodarczą, musisz określić jej zakres, czyli wskazać czym Twoja firma czy spółka będzie się zajmowała. Do tego celu służą kody PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Możesz podać wiele różnych profili  wykonywanej działalności w ramach Twojej firmy, a jeżeli zakres działalności się zmieni, w każdej chwili możesz zmienić (anulować lub uzupełnić) kody PKD.   

Aby określić profil działalności, możesz skorzystać z wyszukiwarki kodów PKD

KROK 6. SIEDZIBA DZIAŁALNOŚCI


Na siedzibę firmy możesz wybrać zarówno Twoje mieszkanie jak wynajęte biuro. Od adresu siedziby zależeć będzie, w którym Urzędzie Skarbowym będziesz rozliczać podatki i składać deklaracje dotyczące Twojej działalności.

Prowadząc działalność gospodarczą możesz mieć jedną siedzibę lub działać pod wieloma adresami. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami, jakie powinieneś znać wybierając siedzibę Twojej firmy





KROK 7. RACHUNEK BANKOWY PRZEDSIĘBIORCY- OSOBISTY CZY FIRMOWY?
Rachunek bankowy przedsiębiorcy służy do rozliczeń z kontrahentami, do opłacania składek ZUS i podatków.
Częstym pytaniem jakie zadają sobie osoby fizyczne zarejestrowane w CEIDG, to czy mają obowiązek otwierać "specjalne", czyli odrębne konto na potrzeby działalności gospodarczej, czy też mogą np. używać własnego, osobistego konta bankowego. Wg przepisów takie rozwiązanie jest możliwe. Polskie prawo nie zabrania korzystania z rachunku osobistego do rozliczeń z prowadzonej działalności gospodarczej. Często jest to spora oszczędność dla przedsiębiorcy. Prowadzenie osobistego rachunku bankowego kosztuje dużo mniej niż tzw. "konta firmowego". Warunkiem jest to, że konto musi mieć tylko jednego posiadacza, tzn. osobę przedsiębiorcy. Rachunek otworzony np. na potrzeby małżonków, nie może być używany do potrzeb działalności gospodarczej. 

Wg informacji, które znajdziemy na portalu www.biznes.gov.pl używanie osobistego konta bankowego na potrzeby działalności gospodarczej ma także swoje minusy. Z rachunku osobistego wykonujemy zarówno operacje "prywatne" jak i firmowe, co może spowodować "bałagan" i błędy w wyłonieniu transakcji firmowych i prywatnych. Musimy także wiedzieć, że od odsetek ze środków jakie posiadamy na kontach bankowych jako osoby fizyczne, zapłacimy podatek w wysokości 19% (tzw. podatek Belki).

Może się też zdarzyć, że bank, w którym mamy konto osobiste zastrzeże sobie, że nie będzie obsługiwał transakcji z działalności gospodarczej z konta osobistego.

Bardzo ważnym obowiązkiem, o jakim musimy pamiętać to zgłoszenie numeru konta do Urzędu Skarbowego


KIEDY NIE MUSZĘ REJESTROWAĆ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ?

Zgodnie z Ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, nie mamy obowiązku rejestrować działalności gospodarczej w następującym przypadku:
1) działalności agroturystycznej rolników,
2) produkcji wina przez rolników,
3) rolniczego handlu detalicznego.
Od 2018 r. wprowadzony jest w Polsce rewolucyjny w naszym systemie prawnym przepis o działalności nierejestrowanej, czyli osób działających na niewielką skalę, zwolnionych z obowiązku rejestracji firmy i płacenia składek ZUS.





Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zachęcam do zapoznania się z dodatkowymi informacjami na temat rejestracji działalności gospodarczej w Polsce udostępnionych przez portal www.biznes.gov.pl:

Wersja włoska artykułu w opracowaniu.
La versione italiana dell`articolo - lavori in corso.

Źródło opracowania na podstawie:
https://italy.trade.gov.pl/pl
http://prawo.sejm.gov.pl
https://www.biznes.gov.pl/przedsiebiorcy/biznes-w-polsce/zakladam-firme


Opracowanie: Anna Czerwińska, absolwentka Ekonomii w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie oraz na Uniwersytecie „Carlo Bo” w Urbino, wpisana na listę tłumaczy przy Izbie Handlowej w Maceracie we Włoszech, email: a.czerwinska@firmissima.com
www.firmissima.com

Autorka dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń






Commenti

Post popolari in questo blog

PIT 2018 DOCHODY Z PRACY WE WŁOSZECH - KIEDY I JAK ROZLICZYĆ JE W POLSCE?

LE 10 NOVITÀ PIÙ IMPORTANTI NELLE NORME POLACCHE A PARTIRE DAL 2018 - COMPENDIO

PROWADZIĆ FIRMĘ W POLSCE cz.1 - FARE IMPRESA IN POLONIA PARTE 1.